0

Wczasy nad jeziorem – Mazury

Mazury ciekawe miejsca zwiedzanie

Rajem dla amatorów i zwolenników aktywnego wypoczynku, zwłaszcza wodnego są jeziora mazurskie. Od maja do końca września rejony te ściągają miłośników żeglarstwa. Nie ma lepszego miejsca w Polsce, które tak idealnie nadawałoby się do uprawniania wodnych dyscyplin sportowych jak tereny Mazur. Znajduje się tu ponad 2000 jezior o powierzchni 1ha, rzeki i kanały, czyli jednym słowem raj dla żeglarzy i kajakarzy. Do największych jezior na Mazurach należą Śniardwy, Mamry, Jeziorak, Niegocin, Roś oraz Druzno. Atrakcją regionu są kanały – do najbardziej znanych należy Kanał Augustowski łączący Biebrzę z Niemnem, a także Kanał Elbląski. Kajakarze najczęściej wybierają spływ rzeką Krutynią, ten wodny szlak to 107 km trasy wśród pięknej, mazurskiej przyrody. Jeziora to także idealne miejsce dla wędkarzy.

Mazury wczasy nad jeziorem

Żeglarską stolicą Mazur jest Giżycko – ze względu na swoje położenie odbywa się tu co roku wiele wydarzeń sportowych i zawodów. Oprócz atutów żeglarskich, miasto ma atrakcyjne zaplecze turystyczne. Będąc tu warto odwiedzić Twierdzę Boyen z XIX wieku, jedyny czynny w Europie most obrotowy, zamek krzyżacki, czy wieżę ciśnień, z której oglądać można panoramę miasta i jezior. Konkurencją dla Giżycka są Mikołajki, z dobrze przygotowanym i wyposażonym portem, a także przystanią Żeglugi Mazurskiej. W sezonie organizowane są tu regaty żeglarskie, a w lato odbywają się imprezy plenerowe. Około 5 km od tej miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno, w którym zaobserwować można największe w Europie kolonie łabędzia niemego.

szlaki wodne mazury

Mazury to nie tylko jeziora i piękno przyrody. To również architektoniczne perełki, średniowieczne zamki, pałace i dworki. Urlop nad jeziorami jest doskonałym pomysłem na aktywność, której wielu osobom brakuje na co dzień. Warto wykorzystać możliwości regionu i spędzić czas na rowerowych i pieszych wędrówkach po Mazurach. Szlaki turystyczne są tak zróżnicowane, że z pewnością trafią w gusta wszystkich, i miłośników fauny i flory, i badaczy historii, i każdego, kto w codziennym zgiełku miastowej rzeczywistości, nie ma możliwości nabrania sił i apetytu na życie.


O autorzeZostaw odpowiedź
p>