Dwór Oliwski w Dolinie Radości

0
1151
hotel gdansk dwor oliwski spa

Nad Potokiem Oliwskim na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu Lasów Oliwskich, położona jest Dolina Radości. Malownicza okolica od wieków była doceniana przez ludzi, którzy wykorzystując wody potoku zakładali tu młyny i kuźnie. Dolina nosiła nazwę Doliny Schwabego, a dwór który powstał wśród wzgórz około XVII wieku nazwany został Dworem Schwabego.

W 1896 roku leśnik Danz postanowił uwiecznić na jednym ze wzgórz otaczających tę malowniczą dolinę swoje imię. Na porośniętych sosnami i świerkami zboczach posadził brzozy, które zmieniając barwy liści w sezonie jesiennym tworzyły napis DANZ 1896. Dziś trudno dopatrzeć się tych liter, ze względu na naturalny rozrost lasu, ale trwają starania, by ten historyczny charakter Trójmiejskiego Parku powrócił.

Dolina Radości jest doskonałym miejscem na spacery i odpoczynek, choć wbrew pozorom kiedyś pełniła funkcję zagłębia przemysłowego. Nad potokiem pracowały młyny, kuźnie i prochownie napędzane wodą, które częściowo uchowały się do dziś. Uchował się także Dwór Schwabego. Pozostała po nim piwnica, wykorzystana jako winiarnia, a sam budynek został odrestaurowany i wykorzystany na potrzeby restauracji hotelu w Gdańsku. Tuż obok postawiono nowy budynek, kryty strzechą i architekturą nawiązujący do historii, w którym znajduje się Dwór Oliwski – pięciogwiazdkowy hotel.

Całość otoczona jest ogrodem, z miejscem do odpoczynku i małą architekturą. Położenie Dworu w zaciszu Lasów Oliwskich staje się alternatywą dla hoteli w centrum miasta. Tu można wypocząć, spędzić czas we dwoje, z rodziną, ale też urządzić spotkania biznesowe. Do dyspozycji gości hotelu Gdańsk jest 70 klimatyzowanych pokoi, 56 standardowych, 11 przestronnych junior suite i 2 apartamenty. Wszystkie wyposażone w Tv-sat, łącze internetowe, mini-barek i łazienkę. Dla klientów biznesowych przygotowano dwie sale konferencyjne, wyposażone w sprzęt audio-video. Restauracja łączy kuchnię międzynarodową z tradycyjna polską, a szef kuchni Marcin Kowalski tworzy dania autorskie. XVII – wieczne piwnice zaadaptowane zostały na potrzeby Winiarni, w której znajduje się ponad 150 gatunków win. Nie można nie wspomnieć o luksusowym Spa Gdańsk. Korzystać można z basenu, jacuzzi, łaźni, fitness room-u, czy też udać się na zabiegi pielęgnacyjne i masaże.