Jak radzić sobie ze smogiem?

0
26710
smog

Z powodu smogu w Polsce każdego roku umiera prawie 45 tysięcy mieszkańców. Ostatnie lata to próby nagłośnienia problemu i przeciwdziałania jego skutkom. Zanim jednak programy rządowe zaczną przynosić odczuwalne efekty, warto wiedzieć co można zrobić już dzisiaj, żeby zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza.

maska przeciwsmogowa Respro maseczka antysmogowa

Po pierwsze warto monitorować jakość powietrza. W tym celu można np. zaglądać do komunikatów ostrzegawczych podawanych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.

Oprócz tego warto oddychać przez nos. Może wydać się to banalne i śmieszne, ale nos to nasz naturalny i skuteczny filtr powietrza.

Innym pomysłem jest używanie specjalnych masek antysmogowych – maski sprawdzonych marek, z odpowiednimi filtrami zatrzymują nawet 99,9% szkodliwych substancji chroniąc nasz układ oddechowy i krwionośny.

Maski antysmogowe Respro maseczka antysmogowa
certyfikowana maska antysmogowa dla sportowców

Skutki smogu możemy zminimalizować poprzez odpowiednie nawodnienie – picie dużej ilości wody. Dzięki temu zanieczyszczenia nie trafią do płuc. Kiedy poziom zanieczyszczenia jest duży, lepiej pozostać w domu. Szczególnie dotyczy to dzieci, kobiet w  ciąży i osób starszych.

Dobrym sposobem na unikanie zanieczyszczeń są jak najczęstsze wycieczki za miasto. Spacer po lesie i oddychanie świeżym powietrzem to alternatywa dla joggingu między samochodami.

Należy także pamiętać, żeby poruszając się rowerem wybierać  trasy oddalone od ruchliwych ulic.

Dobrze jest unikać podróży w godzinach szczytu, a jeśli jest to niemożliwe, zamykajmy w aucie okna, a wentylację ustawiajmy na obieg zamknięty.

Maska antysmogowa na rower Respro

Przed chorobami uchroni nas oczywiście zdrowa dieta – dużo świeżych owoców i warzyw, a żeby nie dodawać sobie toksyn, osoby palące papierosy powinny spróbować zerwać z nałogiem.  Jeśli nie potrafimy rzucić palenia – nie trujmy innych i róbmy to tylko w zamkniętych pomieszczeniach.

Polecamy:

Apteka ziołowa
Ziołowe porady zdrowotne Naturalnie Zdrowi