Jak nauczyć dziecko wiązać sznurowadła?

0
2188
Sznurowadła elastyczne bez wiązania Hickies sznurówki (21)

Wiek w jakim dziecko powinno umieć wiązać buty jest kwestią sporną. Większość rodziców uważa, że maluch musi nauczyć się tego idąc do szkoły, natomiast zdarza się, że już 3 latki świetnie radzą sobie z tą czynnością. W drugą stronę – niekiedy  10 latkowie nie potrafią rozprawić się ze sznurowadłami, bo nikt nie pokazał im jak to robić. 

Elastyczne sznurowadła Hickies

Kiedy więc zająć się tematem sznurowadeł?

Najlepiej kiedy dziecko będzie gotowe, a jest to kwestia bardzo indywidualna. Zanim dziecko nauczy się wiązać buty, dobrym rozwiązaniem będzie zakup obuwia na rzepy. Jest to modne i wygodne szczególnie wśród przedszkolaków.  Maluch może być wtedy samodzielny i nie stresuje się skomplikowaną czynnością. Rzepy mają jednak pewną wadę, że po czasie nie „trzymają” już tak mocno, ale istnieje jeszcze lepsza alternatywa – sznurowadła silikonowe Hickies.

Sznurowadła silikonowe

Jest to nowinka na rynku obuwniczym – specjalny system zapięć jest bardzo wygodny, bezpieczny i prosty w zakładaniu. Co ważne – raz „zamontowane” sznurowadła nie muszą być poprawiane i ponownie wiązane. But z takimi sznurówkami idealnie dopasowuje się do stopy i jej ruchu, nie uciska i co istotne szczególnie wśród dzieci – nie ma możliwości potknięcia się o rozwiązane sznurki.

Sznurowadła silikonowe możemy kupić w wielu wariantach kolorystycznych i zapinać je na różne sposoby dzięki czemu buty wyglądają bardzo ładnie i oryginalnie. Kiedy jednak dziecko zechce nauczyć się wiązać tradycyjne sznurówki, warto stworzyć tzw. but treningowy – np. wycinając go z papieru i tworząc w nim otwory. Na takim modelu  można uczyć pociechę wiązania sznurowadeł.

Sznurowadła elastyczne bez wiązania Hickies sznurówki (21)

Żeby ułatwić zadanie,  można np. używać sznurówek w różnych odcieniach, co pomoże dziecku zrozumieć, jak przekładamy końcówki. Najprostszą techniką na początek będzie tzw. „króliczek”. Polega ona na tym, że że z każdej ze sznurówek tworzymy owalne ucho królika, następnie robimy prosty węzeł, przeplatając ze sobą „uszy”. Pamiętajmy, żeby w trakcie nauki zachować cierpliwość, nie wywierać presji i nie poganiać dziecka.