Dom Towarowy Walter – wyjątkowe miejsce na mapie Sopotu

0
1803
dom towarowy walter sopot

Restauracja, kawiarnia i sklepy odzieżowe w jednym miejscu? Takie określenie już nikogo nie dziwi. Niemal każde większe miasto posiada na swojej mapie centrum handlowe. W Sopocie nie znajdziemy tego typu galerii, kurort może się jednak poszczycić wyjątkowym domem towarowym.

Bogata historia 

Sopocki dom towarowy powstał w 1907 roku z inicjatywy Waltera Edelsteina – kupca z Trójmiasta. W jego posiadaniu był też drugi tego typu obiekt na ulicy Długiej w Gdańsku oraz firma produkująca pocztówki i albumy z Pomorza.

Jako jeden z nielicznych budynków został zbombardowany i zniszczony w czasie wyzwolenia Sopotu przez Rosjan w 1945 roku. Nie zachował się jego secesyjny charakter, jednak obrys pozostał taki sam. W 1950 roku miejsce odbudowano i otwarto jako Państwowy Dom Towarowy.

Domy towarowe były pierwowzorem dzisiejszych galerii handlowych. Na kilku piętrach znajdowały się tematyczne stoiska. Można było zrobić tam repasację pończoch czy pójść do galanterii. Sopocki Dom Towarowy był popularny szczególnie w okresie Polski Ludowej. Ponieważ każdy produkt był na wagę złota, tego typu miejsca były w pewien sposób skazane na sukces.

W 1993 roku dom towarowy został przejęty od Społem przez Gherardo Iannelliego, jednego z udziałowców firmy Gino Rossi. Przeprowadził on gruntowny remont obiektu. Można było tam kupić żelazko, telewizor, aparat fotograficzny, pójść do sklepu z płytami czy sportowego. W późniejszym czasie handel zaczął przenosić się do galerii handlowych. Musiała zmienić się więc formuła miejsca. Stworzono kawiarnie, restauracje oraz klub, który funkcjonował pod nazwą Soho. Od 2008 roku znajdowała się tam sieciówka Reserved, która ustąpiła funkcjonującemu do dzisiaj sklepowi brandowemu.

Miejsce wyróżnia przede wszystkim lokalizacja w sercu Sopotu. Wracając z plaży czy spacerując po Monciaku, trudno nie zauważyć budynku domu towarowego. Co czeka na nas w środku? Znajdziemy tam sklepy odzieżowe z największym sklepem Desiguala w Polsce. Spragnieni znanych marek kupią ubrania od Quicksilver, NA-KD czy DC. Tuż obok możemy odpocząć w Bistro Walter, gdzie otrzymamy szeroki wachlarz śniadań, jak i zupy, pasty i mięsne danie główne.

W 2019 roku na ostatnim piętrze domu towarowego powstała restauracja Walter, której częścią jest wyjątkowy taras z widokiem na Sopot. W menu nie znajdziemy nowoczesnej kuchni fushion czy zagranicznych pozycji. Otrzymamy za to polskie dania, nawiązujące do tradycyjnych smaków naszego regionu. Szef kuchni – Tomasz Szydzikowski –  jest uznanym w Polsce kucharzem, a jego dania znalazły się na liście dziedzictwa kulturowego RP. Jest wielkim miłośnikiem gęsiny i uchodzi za najlepszego fachowca w kraju, jeżeli chodzi o potrawy przyrządzane na tym mięsie. Często pojawia się na sali, nawiązuje relacje z gośćmi, rozmawia i dzieli się ciekawostkami kulinarnymi.

Lokal posiada też bogatą ofertę kulturalną. W każdy weekend odbywają się tam koncerty jazzowe. Latem ma miejsce festiwal, podczas którego codziennie można posłuchać występów głównie w wykonaniu trójmiejskich jazzmanów.

Dom Towarowy to miejsce z ciekawą historią i duszą. Wśród sopocian może przywołać wspomnienia, nawet te sprzed kilkudziesięciu lat. Przyjezdni mogą w nim zatrzymać się na kawę, smaczny posiłek, kupić pamiątkę czy ubrania od znanych marek. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Galeria zdjęć: 

dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot dom towarowy walter sopot