Centrum Haffnera Sopot

0
1436
Centrum Haffnera Sopot

Jedną z największych inwestycji w Trójmieście jest sopockie Centrum Haffnera, które kosztowało łącznie ponad 100 mln euro. Projekt ten został zrealizowany przy współpracy miasta wnoszącego do spółki grunty i prywatnego inwestora wykładającego pieniądze. Nazwanie centrum nazwiskiem Jeana Goerga Haffnera jest próbą upamiętnienia francuskiego lekarza armii napoleońskiej, któremu polecono stworzenie uzdrowiska w Sopocie. Tu też pozostał do śmierci, a mieszkańcy darzą go wielkim szacunkiem, o czym świadczy choćby ufundowany w 2004 roku pomnik w parku nadmorskim. Ostatecznie centrum powstało w 2009 roku i całkowicie odmieniło oblicze miasta. Stało się jego nowoczesną, a zarazem nawiązującą do tradycji wizytówką.

Co znajdziemy w Centrum Haffnera?

W skład Centrum Haffnera wchodzi luksusowy pięciogwiazdkowy hotel Sheraton, Dom Zdrojowy, w którym znajduje się cały kompleks handlowo-usługowy, restauracje, kluby, największe w trójmieście centrum konferencyjne mogące pomieścić 624 osoby, SPA, Multikino udostępniające sześć sal z 1050 miejscami, a także Państwowa Galeria Sztuki, pijalnia wód solankowych i informacja turystyczna. Warto też skorzystać ze znajdującej się tu windy panoramicznej i wjechać na punkt widokowy. Oprócz tego w ramach centrum powstała także kamienica mieszkalna, parking na 400 miejsc, biurowiec i efektowny tunel pod ul. Monte Cassino, który umożliwia dojście deptakiem aż do samego molo. Łącznie powierzchnia wszystkich obiektów zajmuje około 51 tys. km2, a budowa trwała 3 lata.

Centrum Hafnera w Sopocie

Historia Centrum Haffnera

Trzeba przy tym zaznaczyć, że pomimo zastosowania wielu nowoczesnych rozwiązań, starano się także oddać historyczny kształt Domu Zdrojowego, który jest już czwartym takim obiektem budowanym w Sopocie, 3 wcześniejsze nie dotrwały do naszych czasów. Również i inne budynki zaprojektowano tak, żeby komponowały się z centrum miasta i istniejącą tu architekturą.

Centrum Haffnera Sopot

Powstańców Warszawy 19
81-718 Sopot
tel. 798 143 068