Rajem dla amatorów i zwolenników aktywnego wypoczynku, zwłaszcza wodnego są jeziora mazurskie. Od maja do końca września rejony te ściągają miłośników żeglarstwa. Nie ma lepszego miejsca w Polsce, które tak świetnie nadawałoby się do uprawniania wodnych dyscyplin sportowych jak tereny Mazur. Znajduje się tu ponad 2000 jezior, rzeki i kanały, czyli jednym słowem raj dla żeglarzy i kajakarzy. Do największych jezior na Mazurach należą Śniardwy, Mamry, Jeziorak, Niegocin, Roś oraz Druzno. Atrakcją regionu są też kanały – do najbardziej znanych należy Kanał Augustowski łączący Biebrzę z Niemnem, a także Kanał Elbląski. Kajakarze najczęściej wybierają spływ rzeką Krutynią – ten wodny szlak to 107 km trasy wśród pięknej, mazurskiej przyrody. Jeziora to także idealne miejsce dla wędkarzy.
Żeglarską stolicą Mazur jest Giżycko – ze względu na swoje położenie odbywa się tu co roku wiele wydarzeń sportowych i zawodów. Oprócz atutów żeglarskich, miasto ma atrakcyjne zaplecze turystyczne. Będąc tu warto odwiedzić Twierdzę Boyen z XIX wieku, jedyny czynny w Europie most obrotowy, zamek krzyżacki, czy wieżę ciśnień, z której oglądać można panoramę miasta i jezior. Konkurencją dla Giżycka są Mikołajki, z dobrze przygotowanym i wyposażonym portem, a także przystanią Żeglugi Mazurskiej. W sezonie organizowane są tu regaty żeglarskie, a w lato odbywają się imprezy plenerowe. Około 5 km od tej miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno, w którym zaobserwować można największe w Europie kolonie łabędzia niemego.
Mazury to nie tylko jeziora i piękno przyrody. To również architektoniczne perełki, średniowieczne zamki, pałace i dworki. Urlop nad jeziorami jest doskonałym pomysłem na aktywność, której wielu osobom brakuje na co dzień. Warto wykorzystać możliwości regionu i spędzić czas na rowerowych i pieszych wędrówkach po Mazurach. Szlaki turystyczne są tak zróżnicowane, że z pewnością trafią w gusta wszystkich, zarówno miłośników fauny i flory, badaczy historii i każdego, kto w codziennym zgiełku miastowej rzeczywistości, nie ma możliwości relaksu i spędzaniu czasu na łonie natury